Zámek Jana Šembery v Bučovicích

Obrázek není k dispozici


dokument, ČR, 1998, skryté titulky

ST 25. 1. - 2:05 Moje pořady
Zámek Jana Šembery v Bučovicích - Dokument ČR (1998). Renesanční zámek s arkádovým nádvořím patří k nejčistším a nejpůsobivějším příkladům české renesance.

Režie: S. Radun

Dominantou jihomoravského městečka Bučovice je renesanční zámek se čtyřmi věžemi, jenž zvnějšku působí strohým, až pevnostním charakterem. Byl postaven v letech 1575–1585 Janem Šemberou z Boskovic a jako jeden z mála renesančních zámků u nás není přestavbou středověkého sídla. První úžas v návštěvníkovi vzbudí vstup na nádvoří lemované působivými třípatrovými arkádami s celkem 96 štíhlými sloupy. Ozdobou nádvoří je manýristická Bakchova fontána, jež je považována za nejkrásnější kamennou kašnu ztvárněnou v tomto slohu u nás. Ještě větší úžas pak vyvolají interiéry zámku s ojedinělým souborem nástěnných fresek, které zdobí tematicky pojaté pokoje a reprezentační místnosti. Fascinuje především Zaječí pokoj, na jehož stěnách jsou v Evropě ojedinělé motivy převráceného světa, v němž zajíci převzali nadvládu nad lidstvem. Jeden ze sálů pro změnu v pěti malbách na klenbě personifikuje pět lidských smyslů. Od konce 17. století zámek přestal sloužit jako panské sídlo a byl určen k administrativním účelům, i díky tomu se zachoval v téměř původní podobě, jelikož jeho interiéry nepodléhaly dobovým módám šlechtického bydlení.
TV Max č. 3

TV Max č. 3

Romantika mu lezla krkem

Před pár lety hrál Matthew McConaughey hlavně ve filmech pro zamilované. Dnes se věnuje vážnějším žánrům, se kterými slaví i oscarové úspěchy.

Číslo vydání: 3
Vyšlo: pondělí 23. 1. jen za 15,90 Kč
Více o TV Max č. 3
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

Týdeník Televize č. 4

Týdeník Televize č. 4

Rozhovor

Petra Svoboda, moderátorka večerních Televizních novin na Nově: „Kamera ukáže i vaše vyzařování a to jen krásnou tváří nezískáte.”

Číslo vydání: 4
Vyšlo: úterý 17. 1. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 4
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Revue č. 2

TV Revue č. 2

Všichni mi budou vykat

Poprvé na sebe MARIE DOLEŽALOVÁ (30) výrazně upozornila jako Saša v sitcomu Comeback. To byl ovšem jen začátek. Pak s přehledem vyhrála taneční soutěž StarDance a nyní ji vídáte v seriálu Svět pod hlavou.

Číslo vydání: 2
Vyšlo: pondělí 16. 1. jen za 13,90 Kč
Více o TV Revue č. 2
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 2

TV Plus 14 č. 2

Rozhovor

Nový retro krimi seriál Svět pod hlavou, který se vrací do 80. let, jste už určitě na obrazovkách České televize zaznamenali. Co k němu, ke svým rolím a o natáčení řekli herci Václav Neužil, Judit Bárdos, Ivan Trojan, Marie Doležalová nebo Václav Kopta?

Číslo vydání: 2
Vyšlo: pondělí 16. 1. jen za 9,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 2
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu