Letecké katastrofy: Osudové zpoždění


dokument, Kanada, skryté titulky, dual

ÚT 13. 3. - 22:40 Moje pořady
Letecké katastrofy: Osudové zpoždění - Dokument Kan. 20. srpna 2008. Po dlouhém čekání v rozpáleném letním odpoledni vzlétl z letiště v Madridu let Spanair 5022. Vzlet ze začátku probíhal standardně, ale krátce po odpoutání se letoun naklonil doprava, narazil do země a vzňal se


20. srpna 2008. Po dlouhém čekání v rozpáleném letním odpoledni vzlétl z letiště v Madridu let Spanair 5022. Vzlet ze začátku probíhal standardně, ale krátce po odpoutání se letoun naklonil doprava, narazil do země a vzňal se. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí Ze 172 lidí na palubě zahynulo 156. Byla to největší letecká katastrofa ve Španělsku za posledních 25 let. Ihned bylo zahájeno vyšetřování. Prohlídka motorů nic nepřinesla. Řídící letového provozu však upozornili na to, že se let 5022 musel dopoledne před nehodou na poslední chvíli vrátit k terminálu kvůli opravě. Mechanici potvrdili, že jedno z teplotních čidel ukazovalo nesmyslné hodnoty. Nešlo přitom o nezbytně důležité zařízení. Když nedokázali najít příčinu závady, čidlo deaktivovali vypnutím jističe a letadlu povolili odletět. Vyšetřovatelé dále prozkoumali klapky a sloty, které během vzletu vytvářejí vztlak. Stopa na ovládací páce naznačovala, že klapky v kritické fázi nebyly vysunuty. To by vysvětlovalo, proč let 5022 nedokázal stoupat. Nahrávka z kokpitu ovšem svědčila o opaku. Druhý pilot potvrdil, že jsou klapky nastaveny na 11 stupňů – přesně tak, jak měly být. Informace ze zapisovače letových údajů potvrdily důkazy nalezené ve vraku. Posádka před vzletem klapky nevysunula. Jedná se přitom o tak důležitý krok, že je zahrnutý hned ve třech kontrolních seznamech. Přesto jej piloti opominuli. Zvukový záznam odhalil, že se snažili předletovou přípravu uspíšit. Pokus o opravu prodloužil jejich už tak dlouhé zpoždění. Patrně cítili tlak, aby co nejrychleji odstartovali. Vyšetřovatelé prozkoumali elektroniku teplotního čidla. Zjistili, že při nehodě sehrálo nečekanou úlohu. Když mechanici snímač odpojili, nevědomky deaktivovali ještě jeden systém – výstrahu nesprávné startovní konfigurace. Toto varování funguje jako bezpečnostní pojistka. Bez něj si piloti nemohli uvědomit chybu, které se dopustili.
Týdeník Televize č. 12

Týdeník Televize č. 12

Rozhovor

Moderátorská jednička Libor Bouček se vrací na obrazovky s pořadem Máme rádi Česko.

Číslo vydání: 12
Vyšlo: úterý 13. 3. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 12
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Revue č. 6

TV Revue č. 6

Hledá se SuperStar! Zn.: Popáté

Oblíbená pěvecká show SuperStar je konečně zpět a s ní i nová moderátorská dvojice a pozměněná porota, která rozhodne, koho pošle na výsluní. Seznamte se.

Číslo vydání: 6
Vyšlo: pondělí 12. 3. jen za 13,90 Kč
Více o TV Revue č. 6
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 6

TV Plus 14 č. 6

Hynek Čermák v seriálech i ve filmu Gangster Ka

Ve třech rolích hodně odlišných postav můžete právě teď sledovat na obrazovkách charismatického Hynka Čermáka.

Číslo vydání: 6
Vyšlo: pondělí 12. 3. jen za 9,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 6
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Max č. 6

TV Max č. 6

Sexsymbol devadesátek slaví

Kráska ze Základního instinktu slaví šedesáté narozeniny. Vrátí se někdy Sharon Stone mezi herecké superhvězdy? A stojí o to vůbec?

Číslo vydání: 6
Vyšlo: pondělí 5. 3. jen za 15,90 Kč
Více o TV Max č. 6
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu