Den, kdy spadlo Národní muzeum

Obrázek není k dispozici


dokument, ČR, 2006, skryté titulky

PO 16. 4. - 14:55 Moje pořady
Den, kdy spadlo Národní muzeum - Dokument ČR (2006). Dokumentární fikce o poslední prohlídce Národního muzea před jeho hrozící zkázou, kterou naštěstí odvrátila nyní vrcholící rekonstrukce. Pořadem si připomínáme šťastně dovršené výročí 200 let od založení přední české muzejní instituce.

Režie: P. Palouš

Dokumentární fikce natočená před více než deseti lety je postavena na tehdy reálných základech. Pohrává si s myšlenkou, co by se stalo se všemi unikáty, kdyby se stát nezačal vbrzku zabývat nezbytnými opravami hlavní budovy Národního muzea. V pořadu jeví budova známky neodvratné zkázy a neúprosně odpočítávaný čas odměřuje poslední prohlídku muzea a jeho cenností. Se dvěma spěchajícími průvodci navštívíme jednotlivá oddělení pokrývající řadu oborů od přírodních věd až po specializované obory věd společenských. Zdejší vědečtí pracovníci erudovaně a s láskou vyprávějí o cennostech jejich sbírek, jako by ani nevnímali hrozící katastrofu. Na chvíli opustíme hlavní budovu a zastavíme se i v Národopisném muzeu sídlícím v Letohrádku Kinských a v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Jenže čas se nečekaně rychle naplní a hlavní muzejní budova se hroutí k zemi. Ovšem naštěstí jen ve skeptickém scénáři. Závěrečné slovo ředitele Michala Lukeše představuje projekt záchrany dominanty Václavského náměstí a potřebné rozšíření muzea. Jeho naděje se naštěstí naplnily – v roce 2006 byla do správy Národního muzea převedena budova bývalého Federálního shromáždění, kde se nyní pořádají krátkodobé výstavy a kde sídlí nová přírodovědecká expozice Archa Noemova. Co je však důležitější, v roce 2011 byla skutečně započata rozsáhlá rekonstrukce, jež by měla být dokončena v průběhu tohoto roku. Společně s renovací architektonicky cenné budovy projdou obměnou i expozice, aby se muzeum dle proroctví ředitele Lukeše skutečně mohlo zařadit mezi špičkové moderní instituce světového významu. Národní muzeum tak zdárně přežilo do oslav dvousetletého výročí jeho založení, které si v těchto dnech připomínáme, a směřuje ke slavnostnímu znovuotevření naplánovanému na říjnové jubilejní oslavy vzniku Československa.
Týdeník Televize č. 17

Týdeník Televize č. 17

Rozhovor

Moderátor pořadu Hyde Park Civilizace Daniel Stach je přírodní úkaz – taková koncentrace pozitivní energie se jen tak nevidí.

Číslo vydání: 17
Vyšlo: úterý 17. 4. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 17
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Max č. 9

TV Max č. 9

Okouzlující v každém věku

Herecká superstar Diane Keaton dokazuje, že dobré herečky nemají „datum spotřeby“ a že i ve zralém věku mohou předvést velké věci.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 16. 4. jen za 15,90 Kč
Více o TV Max č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Revue č. 8

TV Revue č. 8

Rozhovor

I když to sám neřekne, LIBOR BOUČEK je v současnosti českou televizní moderátorskou jedničkou. Nedávno se na obrazovky vrátil s pořadem Máme rádi Česko a svoji práci popisuje hlavně jako skvělou zábavu.

Číslo vydání: 8
Vyšlo: pondělí 9. 4. jen za 13,90 Kč
Více o TV Revue č. 8
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 8

TV Plus 14 č. 8

Metanol

Dvoudílný film o skutečném případu, který spojil kriminalisty, novináře, soudce i politiky v boji proti smrtícímu alkoholu.

Číslo vydání: 8
Vyšlo: pondělí 9. 4. jen za 9,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 8
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu