České stopy na březích Amazonky


dokument, 2000, skryté titulky


Jezuité z Čech mířili v 17. století do kolonizované Jižní Ameriky nejen za bohulibou misijní činností, ale řada z nich se zde věnovala i vědecké práci. Mezi ně patřil trutnovský rodák Samuel Fritz, který zmapoval prameny Amazonky podrobněji, než kdokoliv před ním. O tři sta let později se jiní Češi z vědecké expedice Univerzity Karlovy rozhodli poopravit stávající encyklopedická hesla, týkající se ještě ne zcela probádaného veletoku, a stanovili jeho počátek v horské laguně, jíž dali jméno Bohemica. Jezuitský misionář cestoval po neprobádaných končinách Amazonie několik let. Nejenže šířil víru a vzdělání v indiánských vesnicích, které i sám zakládal, ale byl také neúnavným ochráncem práv domorodého obyvatelstva a trnem v oku portugalských kolonizátorů. Když současná expedice dorazila do amazonských osad, přesvědčila se, že jejich obyvatelé o Fritzovi dodnes zpívají oslavné písně. Putování dnešních vědců k pramenům Amazonky se však s tím jeho nedá srovnávat. Spolu s filmovými dokumentaristy se do míst Fritzova působení přesunuli za pár hodin a využili nejmodernější techniku. Přesto byla cesta v jeho stopách velkým dobrodružstvím. Na důkaz úcty k velkému krajanovi umístili dvě stejné pamětní desky, jednu na nádherném místě vysoko v Andách a druhou na trutnovském náměstí.
TV Revue č. 7

TV Revue č. 7

Prezident i Pán Bůh slaví 70

Televizní oslavy Jiřího Bartošky, který právě slaví sedmdesáté narozeniny. Skvělá komedie Teorie tygra a druhá řada seriálu Mordparta.

Číslo vydání: 7
Vyšlo: pondělí 27. 3. jen za 13,90 Kč
Více o TV Revue č. 7
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

Týdeník Televize č. 13

Týdeník Televize č. 13

Rozhovor

Herečka Sabina Laurinová hraje vrchní setru Mery, hlavní postavu nového seriálu Modrý kód: „Jsem empatický člověk, baví mě práce s lidmi, ale třeba chirurgem bych být nemohla.”

Číslo vydání: 13
Vyšlo: úterý 21. 3. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 13
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Max č. 7

TV Max č. 7

Povrchní hezouny jen hraje

I když je Ashton Kutcher u diváků zapsaný jako romantický hrdina nebo natvrdlý krasavec, dokázal toho mnohem víc. A nejenom před kamerou.

Číslo vydání: 7
Vyšlo: pondělí 20. 3. jen za 15,90 Kč
Více o TV Max č. 7
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 6

TV Plus 14 č. 6

Rozhovor s Pavlem Zedníčkem

V retro kriminálním seriálu Četníci z Luhačovic hraje strážmistra Hanse Gebrta. Kvůli roli se musel naučit kulhat, šišlat a také trochu střílet.

Číslo vydání: 6
Vyšlo: pondělí 13. 3. jen za 9,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 6
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu