Zuzana Ondrouchová: Předčasná tečka

Poprvé se postavila před kameru už v šesti Režisér Milan Vošmik si ji do filmu inspirovaného knížkou Bohumila Říhy Honzíkova cesta. Zuzana Ondrouchová měla sice malou roli, ale přišly další.
Režiséři postupně zjišťovali, že je poměrně šikovná. Zuzana si začala na život ve filmových ateliérech zvykat. Objevila se ve filmech Zpívající pudřenka, Probuzení, Prázdniny v oblacích, Malý Bobeš, Táto, sežeň štěně! (nejstarší dcera Olga redaktora Hlavsy, kterého hrál Miroslav Horníček). Začala se z ní pomalu stávat filmová hvězdička. Byla talentovaná, učenlivá a mohla hrát jak bystrá děvčata, jež se nenechají opít rohlíkem, tak drzé holky, které si vědí vždycky se vším rady.

Zuzana Ondrouchová se narodila 20. března 1950 v Praze do rodiny lékaře. Přestože měla za sebou řadu filmů a mnozí očekávali, že ji zlákají divadelní prkna, dlouho váhala mezi medicínou a herectvím. Po SVVŠ (obdoba dnešního gymnázia) se ale nakonec přece jen rozhodla pro DAMU. S diplomem Pořady Honzíkova cesta
absolventky herecké akademie nastoupila do prvního angažmá, ve Východočeském divadle v Pardubicích. Po čtyřech letech se stěhovala na západ Čech do Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, kde zůstala až do konce života.

K jejím největším divadelním postavám patřily Divá Bára, Anna v Richardovi III., Zerbinetta ve Scapinových šibalstvích, Rosalinda v Jak se vám líbí. Samé krásné velké role. Hostovala i v Národním divadle jako Verunka v Našich furiantech (po boku Jiřího Dohnala, Vlasty Matulové, Františka Filipovského, Jiřího Sováka a Karla Högra).

V televizi účinkovala v pohádkách a Kouzelných klubíčkách Štěpánky Haničincové, později i v inscenacích, například Za ranních červánků, Zamřížované zrcadlo, nebo seriálech Byl jednou jeden dům, Znamení Merkura a Pan Tau. Už v polovině šedesátých let se ve filmu přehrála z dětských postav do rolí dospívajících dívek. Například Radky v kriminálním dramatu Petra Schulhoffa Vrah skrývá tvář. Svoji největší roli, šestnáctiletou nemanželskou dceru ("ještěrkářku" Bobinu), si užila v Krškově komedii Dívka se třemi velbloudy. Její poslední filmovou postavou byla v roce 1977 Eva Kroupová ve sci-fikomedii Jindřicha Poláka Zítra vstanu a opařím se čajem.

Pak se jí ale začaly měnit priority. Zuzana vážně onemocněla a místo práce, která ji uspokojovala, se pustila do boje o holý život. Herečka považovaná za jednu z velkých nadějí své generace ho nakonec ve věku necelých osmadvaceti let prohrála. Předčasnou tečku za svým životem napsala 3. února 1978 v Praze.


zpět na seznam článků
Zdroj

Týdeník Televize, autor: VAŠ


Fotogalerie k článku
Týdeník Televize č. 17

Týdeník Televize č. 17

Věk je jenom číslo

Ceny TýTý sbíral už jako moderátor zpráv na Nově. Přestoupil na Primu, a pro zrcátko si došel znovu. Karel Voříšek z něj má upřímnou radost, ale zároveň si hlídá, aby nezpychnul.

Číslo vydání: 17
Vyšlo: úterý 15. 4. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 17
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Revue č. 9

TV Revue č. 9

Odlehčuji si život

V nováckém denním seriálu Ulice vídáme mladou herečku ŠÁRKU VACULÍKOVOU (27) jako Adrianu Peškovou, která právě zažívá nelehké období.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 14. 4. jen za 12,90 Kč
Více o TV Revue č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 9

TV Plus 14 č. 9

Rozhovor

Sympatická hvězda seriálu Cesty domů NIKOL KOUKLOVÁ prozradí, že si ke své herecké profesi přibrala i novinařinu, a tak není žádné překvapení, že se na neprofesionální novináře umí někdy i pořádně rozzlobit.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 14. 4. jen za 8,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Max č. 8

TV Max č. 8

Salma Hayek

Jako herečka získala nominaci na Oscara. Po čtyřicítce se poprvé stala matkou. Jde hrdá na to, že je žena, a bojuje za práva žen na celém světě.

Číslo vydání: 8
Vyšlo: pondělí 7. 4. jen za 12,90 Kč
Více o TV Max č. 8
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu