Radúz Mácha: Herecký frmol mě baví

Jako Jaryn v seriálu Cesty domů sbírá první cenné zkušenosti před kamerou.Radúz Mácha
Zdroj: Agenturka Oni / Adéla Bartoníčková a Prima

Hned jak jsme si začali povídat o jeho prvních zkušenostech před kamerou, udivilo mě, jak spisovně mluví. Objasnil to, když prozradil, že je rodák z Rožnova pod Radhoštěm. „Právě s tím, že takhle mluvím, mám při natáčení Cest domů problém. Stále slyším, abych mluvil víc pražsky, jinak že se moc liším od ostatních. Tak to doma piluji, aby vše působilo přirozeně, a nebylo to na druhou stranu zase moc suché,“ líčí Radúz. „A také se snažím koukat na lidi okolo sebe, jak hrají, protože v televizi je na místě každý pohled, gesto – ale tím líp. Z divadla jsem zvyklý mluvit hodně nahlas a možná i víc přehrávat, zatímco tady musím na hlasitosti ubírat.“ S natáčením seriálu se mnohé v Radúzově životě změnilo. „Někdy v květnu mi zavolali lidé z produkce, jestli bych se nesrazy sešel s panem režisérem Adamcem. Dali jsme si schůzku, o všem si popovídali a já do rozjetého seriálu naskočil. Jsem tam mladým policejním vyšetřovatelem Jarynem, těsně po škole. Je mu jako mně šestadvacet a stejně jako mně se mu něco povede a něco ne.“

Pryč je ale doba, kdy byl Radúz noční pták. „Nedokázal jsem usnout před jednou hodinou po půlnoci. Teď musím kvůli natáčení vstávat i v půl páté ráno, protože se točí jedenáct dvanáct obrazů denně – a to jsem pak i dvanáct hodin na place.“ I přesto ho herecký frmol baví. Že by ale chtěl být hercem odjakživa, to nikdy netvrdil. „Ale je pravda, že jsem odmalička chodil do dramaťáku k paní Lojzičce Němcové a právě z jejího kroužku se rozhodlo víc lidí, že půjdou na konzervatoř. Díky tomu napadlo i mě, že přijímačky zkusím. Ale přípravě jsem moc nedával, protože jsem hrál závodně hokej a tenis. Přesto jsem měl kliku a vzali mě. Pořady Cesty domů II
Až tam jsem ale poznal, že to nebude zas až tak jednoduché.“ Znamenalo to zároveň odejít z domu, což si prosadil trochu i proti vůli rodičů. „Mám sice ještě sestru Renatu, ale o osm let starší, takže já byl tak trochu mazánek a mamce bylo hodně líto, že už s ní nebudu doma. Mimochodem, i tatínek je Radúz, mamka Radmila a náš pes se jmenuje Resta. Všichni máme křestní jména začínající písmenem R,“ dodává s úsměvem Radúz, kterého se kdekdo ptá, jak k tak poetickému jménu, navíc s příjmením Mácha, přišel. On je Radúz II. po otci a dál nepátral, přestože se mu ozval jiný Radúz a zjistil, že v republice jich žije sedmašedesát. Když se Radúz přesunul po konzervatoři z Ostravy do Brna, aby studoval herectví na JAMU, netušil, že si ho už během třetího ročníku vyberou do pražského Národního divadla. „Oslovila mě režisérka Zoja Mikotová, která sháněla alternaci za Vojtu Dyka do Sněhové královny. Vymínila si, že chce někoho z Brna, jenže vedení mě neznalo. Přijeli se sice podívat na představení, ale chtěli ještě kluka z DAMU, že budeme na tu roli dva, a snad uvažovali i o někom třetím.

Nakonec to ale vyšlo a já dostal hned i další dva záskoky.“ Teď už je v Národním třetí sezonu, a je dokonce jeho nejmladším členem. Začátky v Praze ale zpětně hodnotí jako dost těžké. „Najednou jsem byl bez rodiny, kamarádů, všechno tu pro mě bylo a dosud je uspěchanější. I v divadle byli všude okolo bardi a známé tváře. Já nikoho neznal. Ne že by mi ale říkali: Ty nic neumíš. Spíš se mi snažili pomoci. Přesto jsem to nechápal a jejich případné výtky jsem si bral osobně. I jsem zapochyboval, jestli tam vůbec patřím, zda to dělám dobře. Ale pak přišlo do Prahy pár lidí z ostravské konzervatoře a začali jsme se vídat. Dodnes míváme takzvané ostravské nesrazy v hospodě u piva a já se cítím mnohem líp. Navíc jsem tu už tři roky a přivedl jsem si s sebou z Moravy i přítelkyni Martu Drastíkovou, která je dnes demisólistkou baletu Národního divadla. Tak jsme na všechno dva.“ Že by na ni občas doma něco „hrál“, to odmítá. „Jsme tak trochu ulítlí. Já si třeba něco zkouším a ona si pustí DVD s baletem. Takže je to u nás jako v divadle skoro pořád. A pak – zná všechna moje představení a je i můj velký kritik. Snažíme se totiž být k sobě upřímní a říkat si i to méně příjemné. Protože třeba rodiče nás spíš pohladí a pokaždé řeknou, že se jim to líbilo. Na připomínky od ní vždycky čekám a slyším je rád. Sám se snažím říkat jí totéž na rovinu.“ Zajímalo nás, jestli Radúzovi nehrozí škatulka milovníka, třeba proto, že hraje ve filmu Všiváci o generaci mladšího Jiřího Langmajera. „A to si představte, že mi kvůli tomu obarvili i vlasy nazrzavo, abych se mu víc podobal. Já tam jsem coby on v jiné časové rovině, jako voják, který se zaplete s holkou... Sám jsem zvědavý na říjnovou premiéru.“ Od prosince ovšem bude v kinech i další snímek Přijde letos Ježíšek?, kde Radúz také hraje. Zatím ani jeden není sci-fi, o kterém tajně do budoucna sní.

Vizitka

    Narodil se 15. června 1987
    Studoval konzervatoř v Ostravě a JAMU v Brně
    Hraje na scénách Národního, Stavovského i Strašnického divadla a v muzikálu Quasimodo v Divadle Hybernia v Praze
    Koncem října začne zkoušet ve Stavovském divadle v mezinárodním obsazení hru 1914
    Film a TV (výběr): Cesty domů, Všiváci, Přijde letos Ježíšek?

zpět na seznam článků
Zdroj

Týdeník Televize, autor: Eva Zelinková


Fotogalerie k článku
Radúz Mácha V seriálu Cesty domů je sice nováčkem, ale učí se rychle za pochodu
TV Max č. 9

TV Max č. 9

Cameron Diaz

Titulku májového čísla zdobí věčně usměvavá herečka Cameron Diaz, která se proslavila díky mnoha romantickým komediím. Její život je ale daleko realističtější.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: úterý 22. 4. jen za 12,90 Kč
Více o TV Max č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

Týdeník Televize č. 18

Týdeník Televize č. 18

Manžel mi ukazuje cestu

Právě prožívá nejšťastnější období v životě. Veronika Arichteva (rozená Nová) je od loňska vdaná, k tomu má hraje z hlavních rolí v seriálu První republika, v němž ji režíruje manžel, Biser Arichtev.

Číslo vydání: 18
Vyšlo: úterý 22. 4. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 18
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Revue č. 9

TV Revue č. 9

Odlehčuji si život

V nováckém denním seriálu Ulice vídáme mladou herečku ŠÁRKU VACULÍKOVOU (27) jako Adrianu Peškovou, která právě zažívá nelehké období.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 14. 4. jen za 12,90 Kč
Více o TV Revue č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 9

TV Plus 14 č. 9

Rozhovor

Sympatická hvězda seriálu Cesty domů NIKOL KOUKLOVÁ prozradí, že si ke své herecké profesi přibrala i novinařinu, a tak není žádné překvapení, že se na neprofesionální novináře umí někdy i pořádně rozzlobit.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 14. 4. jen za 8,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu