První republika

Nový seriál První republika je rodinná melodramatická sága, dobové drama a detektivka v jednom. Česká televize ho uvede na začátku příštího roku.První republika
Zdroj: Miroslav Kučera/Česká televize

Předchozí seriál společnosti Dramedy, Vyprávěj, trhal rekordy sledovanosti a sesbíral několik cen TýTý. Dospěl však do neodvratitelného finále a nabízela se otázka, co si tvůrčí tým počne dál s nabytým úspěchem a přízní diváků i České televize. Jako logický krok by se zdálo zopakovat totožný, prověřený model „rodina v běhu časů“ a posunout ho hlouběji do historie. Ke zrodu ambiciózního projektu První republika ale došlo trochu jinak. Producent Filip Bobiňski s hlavním scenáristou Janem Gardnerem měli v plánu vyrobit moderní dramatický seriál, který by se mohl hrdě postavit konkurenci za hranicemi. „Chtěli jsme českému divákovi nabídnout emotivní, napínavý a plný příběh s rychlým spádem. Když se nám začal příběh rýsovat, rozhodli jsme se hledat dobu, do které děj zasadíme. Až postupně jsme objevili šíři možností, které nám zvolené období nabízí,“ popisuje cestu idey Filip Bobiňski. Původně to měl být dokonce seriál o spiritismu, pozdravů ze záhrobí ale ve výsledném scénáři nakonec mnoho nezůstalo.

Velký milostný příběh a na pozadí zásadní společenské změny...
Zdroj: Miroslav Kučera/Česká televize

V centru vyprávění stojí rodina Valentových a její podnikatelské aktivity v pražském Podolí, nahlédneme však do všech společenských vrstev. Osudy hrdinů probíhají v kulisách skutečných událostí: války, vzniku samostatného Československa, období ekonomického růstu i následné krize. Seriál postihne období mezi rokem 1918 a koncem druhé světové války, cílem ovšem nebylo suplovat školní hodiny dějepisu. „Od začátku jsme věděli, že nebudeme tuto éru idealizovat, ale že se pokusíme vystihnout člověka té doby a nalézt paralelu se současnotí. Doba se mění, ale lidská nátura zůstává stejná,“ upozorňuje Gardner. „Jasně, v období první republiky byly ony pověstné nůžky otevřené mnohem víc než dnes. Chudí lidé byli opravdu hodně chudí, to se s dneškem nedá srovnat. Například v prvním díle máme scénu, kdy služka položí na ulici slupky od brambor a během několika minut jsou pryč, což je skutečná historka. Takovýto moment vám kolikrát řekne o té době víc než učebnice dějepisu. Náš seriál není o historii první republiky, ale o každodennosti.“

Autoři přiznávají inspiraci takovými seriálovými veledíly, jako jsou třeba Sňatky z rozumu nebo Panství Downton. Ne že by opisovali, ale potřebovali si ujasnit žánrová pravidla a prověřit, co funguje, a čemu se raději vyhnout. Silnou kartou je opět vizuální stránka – dobové ošacení, rekvizity, stavby, ladění barev i světla. Většina seriálu se točila v reálných exteriérech, což byla velká a především nákladná výzva pro štáb, jak přibližuje režisér Biser A. Arichtev: „Každou lokaci musíme pro potřeby natáčení upravit. Odstranit současné prvky na fasádách domů a doplnit je dobovými. Vypínače, okna, dveře, chodníky i silnice. Kromě toho bojujeme se zvukem. Ve všech současných exteriérech je slyšet moderní zvuky aut, tramvají, letadel...“ Snadné nebylo ani udržet několik dějových linií, vztahy mezi postavami i detektivní zápletku. „Točíme po motivech. Je to náročné, protože v jednu chvíli máme roztočeno asi patnáct dílů. Jeden vzniká průměrně osm dní,“ doplňuje režisér. Navíc se souběžně rodí dvě verze: jedenáct delších dílů, určených pro zahraniční trh a na DVD, a dvaadvacet kratších, které uvidíme příští rok na ČT.


zpět na seznam článků
Zdroj

TV Max, autor: ČT, as


Fotogalerie k článku
První republika Velký milostný příběh a na pozadí zásadní společenské změny... Autoři slibují krásnou vizuální podívanou... Míša Maurerová v roli služky Jarky, která je tak trochu drbna Pavel Kříž se díky seriálu projel Fordem z počátku 30. let
Výpravné rodinné drama se dotýká českých dějin Ján Koleník a Jiří Vyorálek jako bratři Valentovi Vedle známých herců se našlo místo na neokoukané tváře
Týdeník Televize č. 17

Týdeník Televize č. 17

Věk je jenom číslo

Ceny TýTý sbíral už jako moderátor zpráv na Nově. Přestoupil na Primu, a pro zrcátko si došel znovu. Karel Voříšek z něj má upřímnou radost, ale zároveň si hlídá, aby nezpychnul.

Číslo vydání: 17
Vyšlo: úterý 15. 4. jen za 22 Kč
Více o Týdeník Televize č. 17
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Revue č. 9

TV Revue č. 9

Odlehčuji si život

V nováckém denním seriálu Ulice vídáme mladou herečku ŠÁRKU VACULÍKOVOU (27) jako Adrianu Peškovou, která právě zažívá nelehké období.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 14. 4. jen za 12,90 Kč
Více o TV Revue č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Plus 14 č. 9

TV Plus 14 č. 9

Rozhovor

Sympatická hvězda seriálu Cesty domů NIKOL KOUKLOVÁ prozradí, že si ke své herecké profesi přibrala i novinařinu, a tak není žádné překvapení, že se na neprofesionální novináře umí někdy i pořádně rozzlobit.

Číslo vydání: 9
Vyšlo: pondělí 14. 4. jen za 8,90 Kč
Více o TV Plus 14 č. 9
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu

TV Max č. 8

TV Max č. 8

Salma Hayek

Jako herečka získala nominaci na Oscara. Po čtyřicítce se poprvé stala matkou. Jde hrdá na to, že je žena, a bojuje za práva žen na celém světě.

Číslo vydání: 8
Vyšlo: pondělí 7. 4. jen za 12,90 Kč
Více o TV Max č. 8
Předplatné časopisu
Inzerce v časopisu